Topsport Flevoland

Nieuws

Van inspirerende verhalen tot praktische workshops: een geslaagde Topsportavond

Datum:

Topsport Flevoland kijkt terug op een geslaagde Topsportavond bij het Helen Parkhurst in Almere. Zo’n 30 sporters en ruim 50 ouders kwamen samen om elkaar te ontmoeten, zichzelf te ontwikkelen en inspiratie op te doen.

De avond werd georganiseerd door de topsporttalentscholen Echnaton, Helen Parkhurst en Topsport Flevoland. Sporters uit uiteenlopende disciplines waren aanwezig: van badminton, voetbal en atletiek tot paardrijden, motorsport en basketbal.

Persoonlijke ervaringen

Simone de Kruijk, rector van Helen Parkhurst, opende de avond met een persoonlijk woord. Daarna ging Céline van Gerner, projectleider bij Topsport Flevoland, in gesprek met Myles van Buschbach. Als keeper bij Almere City FC en oud-leerling van Helen Parkhurst nam hij de aanwezigen mee in zijn ervaringen als topsportleerling. Hij vertelde wat daar allemaal bij komt kijken en hoe hij zijn sport en studie combineerde. Sporters en ouders luisterden met veel interesse naar zijn verhaal.

Daarna stonden drie workshops op het programma: één voor topsporters uit de onderbouw, één voor topsporters uit de bovenbouw en één voor ouders.

Omgaan met druk

De topsporters uit de onderbouw volgden een workshop over omgaan met stress, spanning en onzekerheid. Gianni Zuiverloon van Play Mental Foundation nam de groep mee in het verhaal van de topsportleerling die hard traint en wil presteren. Die prestatiedruk kan spanning veroorzaken, bijvoorbeeld voor een wedstrijd of toets. Door middel van kleine oefeningen leerden de sporters hoe zij hiermee om kunnen gaan. Er werd fanatiek meegedaan en de deelnemers kregen concrete en bruikbare tips mee.

Zen-meditatie

Voor de topsporters uit de bovenbouw was er een interactieve workshop over hoe zen-meditatie kan bijdragen aan focus en mentale training. In een klein uur verzorgde Steven Edelenbos een workshop met een korte introductie over focus en mentale training, gevolgd door een praktische meditatieoefening. Aan het einde was er ruimte voor reflectie en uitwisseling. De sporters kregen praktische handvatten om deze vorm van mentale training toe te passen tijdens hun eigen trainingen en wedstrijden.

Effect van talent

De ouders namen deel aan een workshop over het effect van talent. Ontwikkelingspsycholoog en systeemtherapeut Steven Pont besprak de herkenbare trots die ouders voelen wanneer hun kind een bijzonder talent blijkt te hebben. Tegelijkertijd werd duidelijk dat zo’n ontdekking meer met zich meebrengt dan alleen de ontwikkeling van het kind zelf. Talent heeft namelijk ook invloed op ouders, op de opvoeding en op de dynamiek binnen het gezin.

Na de workshops zat de avond er bijna op. Voor de topsporters en ouders was er nog de ruimte om met elkaar en de topsportbegeleiders in gesprek te gaan. Daarna keerde iedereen vol nieuwe energie en nieuwe inzichten huiswaarts.